kirkach_denis (kirkach_denis) wrote,
kirkach_denis
kirkach_denis

Про прикордонну смугу та парову реліквію

Цього разу був Краснодонський район. Каталися прикордонними територіями. Погода, порівняно з нинішньою, була теплою (лише «мінус дванадцять»). За вікном — чудовий зимовий пейзаж.
Оцю конструкцію, яка зовнішньо нагадує один з перших тракторів, стоїть навпроти Верхньогерасимівської сільради. Є таке прикордонне село. В 2006 місцеві шукачі металобрухту, копирсаючись в купі гірничої породи знайшли великий шмат заліза. Опинилося, що вони натрапили на унікальну німецьку парову машину, згадку про іноземного підприємця, який на початку минулого століття відкрив тут вугільну шахту. Таких артефактів в світі нараховується лише два.Так виглядає після реставрації.«Її використовували для того, аби без зовнішнього енергетичного забезпечення, без підводу електрики, розробляти корисні копалини», - пояснював гірняк-пенсіонер Володимир Палкін. З його слів, це диво техніки працювало на дровах. Машину використовували до 30-х років минулого століття, поки електрику на радянські шахти не почали подавати централізованно. Від «дровяної» машини, як від застарілого механізму відмовилися, «поховавши» під тоннами породи.

Далі ще один прикордонний населенний пункт, село Пархоменко (або Макарів Яр). Там на мене чекало особисте відкриття. Я дізнався, що заснували його запорожці, які в сімнадцятому столітті охороняли тут кордон. Мені навіть обіцяли показати місце, де знаходився прикордонний пікет. Тож, проїжджаємо село, їдемо в бік Дінця. Обов”язково милуємось зимовим пейзажем.
Підіймаємось на пагорб. Все — ми на місці. Звісно, що козаків тут давно вже нема. Та кордон лишився. Принаймні про це можна дізнатися з цієї понівечиної місцевими мисливцями таблички.5 років тому в цих місцях знайшли залишки козачих бурдюгів (так називали місця проживань колишніх охоронців кордону). Щоправда, побачити їх під снігом дуже важко. Спробую зробити це навесні.

Tags: верхньогерасимовка, козаки, краснодонський район, краєзнавство, луганщина, макарів яр, мандрівник, нотатки подорожнього, парова машина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic
  • 1 comment